Klienci Getin Noble Bank S.A. z niepokojem przyjęli wiadomość o ogłoszeniu upadłości Banku, zastanawiając się czy i jakie działania powinni podjąć, jeżeli wiązała ich z Getin Noble Bank S.A. umowa kredytu we frankach szwajcarskich.
Wydany w czerwcu 2023 roku wyrok TSUE daje podstawy do żądania od banku w przypadku unieważnienia umowy kredytu, rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych, jeżeli suma wpłat przekraczała kwotę udzielonego kapitału. Może dojść zatem do sytuacji, w której w księgach rachunkowych Banku Frankowicz będzie widniał jako dłużnik, a jednocześnie przy ustaleniu, że umowa kredytu jest nieważna, suma rat uiszczonych dotychczas przez kredytobiorcę przekracza kwotę udzielonego kredytu.
W wyżej opisanej sytuacji obie strony będą względem siebie jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem, konieczne zatem jest złożenie oświadczenia o potrąceniu wzajemnych wierzytelności i to najpóźniej w chwili zgłaszania wierzytelności Syndykowi. Złożenie oświadczenia o potrąceniu jest konieczne także wówczas, gdy kredytobiorcy nie złożyli dotychczas pozwu przeciwko Bankowi. Brak zgłoszenia wierzytelności będzie wiązał się nie tylko z ryzykiem zamknięcia drogi do odzyskania środków z tytułu rekompensaty, ale także z wezwaniem przez Syndyka do natychmiastowej spłaty kapitału i odsetek. Syndyk jest bowiem zobligowany do ściągnięcia wszelkich należności przysługujących Bankowi od dłużników, w tym wynikających z umów frankowych.
Jeżeli masz wątpliwości, jakie podjąć kroki, jak przygotować oświadczenie o potrąceniu i zgłosić wierzytelność w systemie KRZ, skontaktuj się z nami!
Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Sprawdź również
Zmiany w opodatkowaniu Fundacji Rodzinnych
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie istotnych zmian w opodatkowaniu fundacji rodzinnych, które mogą znacząco wpłynąć na ich funkcjonowanie. Propozycje dotyczą ...
WięcejPrzewodnik dla sygnalistów: Jak zgłaszać nieprawidłowości w pracy?
Sygnaliści odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu nadużyć i nieprawidłowości w miejscach pracy. Dzięki ich odwadze możliwe jest zapobieganie poważnym szkodom dla firm i społeczeństwa...
WięcejKonsekwencje niewdrożenia ustawy o ochronie sygnalistów
Ustawa o ochronie sygnalistów, która wejdzie w życie 25 września 2024 roku, ma na celu stworzenie bezpiecznych warunków dla osób zgłaszających nieprawid...
Więcej