Rękojmia za wady zakupionego samochodu lub wadliwie wykonanej usługi serwisu samochodowego – kiedy możesz z niej skorzystać?

11 marca 2024
Udostępnij:

Rękojmia to instytucja prawa cywilnego, która stanowi ważny element ochrony przed zakupem wadliwego przedmiotu lub nienależycie wykonanej usługi. Pojęcie to jest ściśle związane z odpowiedzialnością sprzedawcy za wady towaru lub świadczonej usługi. W niniejszym artykule zostanie omówiona istota rękojmi w polskim prawie oraz prawa i obowiązki stron w tym kontekście.

Kiedy rękojmia ma zastosowanie?

Rękojmia dotyczy przede wszystkim umów sprzedaży towarów i umów o świadczenie usług.  Rękojmia w zakresie sprzedaży pojazdów związana jest z ukrytymi wadami fizycznych lub prawnymi pojazdu. Za wadę fizyczną przedmiotu można uznać brak właściwości pojazdu, o której sprzedawca czy właściciel serwisu samochodowego zapewniał kupującego w momencie zawarcia umowy. Dla przykładu – podczas sprzedaży samochodu sprzedawca zapewnił, że samochód posiada sprawną skrzynię biegów, a po zakupie lub dokonanej naprawie, podczas użytkowania auta skrzynia ta funkcjonuje wadliwie. W przypadku wad prawnych może to być sytuacja, w której samochód został sprzedany, a nie był on własnością sprzedającego.

Okres, w którym możesz skorzystać z instytucji rękojmi

Co do zasady, sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Jednocześnie, roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. Jednakże w przypadku, gdy kupującym jest konsument – bieg przedawnienia nie może skończyć się przed upływem 2 lat od wydania rzeczy. W praktyce jednak, w przypadku wykrycia wady ukrytej przez kupującego zaleca się niezwłoczne podjęcie działań celem obrony swoich praw, zwłaszcza, że upływ czasu sprzyja ochronie sprzedawcy.

Prawa kupującego

Kupujący/zamawiający usługę (np. naprawę części samochodowej), stwierdzając wadę ukrytą pojazdu, nabywa roszczenie względem sprzedawcy. Jedynie przykładowo kupujący może żądać obniżenia ceny zawartej w umowie lub nawet odstąpić od zawartej umowy i żądać zwrotu całości zapłaconej kwoty czy wymiany wadliwej części. Stwierdzone wady pojazdu winny korespondować z roszczeniami. Przykładowo – niezasadnym będzie złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy sprzedaży przez kupującego w sytuacji, jeżeli wada pojazdu jest nieistotna.

Zakupiłeś niesprawny pojazd lub po odebraniu samochodu z warsztatu, twoje auto nadal nie jest sprawne i zastanawiasz się, jakie działania możesz podjąć? Zapraszamy do kontaktu. Kancelaria Lewcio & Marciniak świadczy kompleksowe usługi prawne z prawa motoryzacyjnego na każdym etapie sprawy.

Niniejszy wpis powstał przy współpracy Kancelarii z Fundacją Mecenat

logo.jpg (32 KB)

Sprawdź również

15 stycznia 2025

Zanim zbudujesz: sprawdź MPZP!

Upewnij się, że Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego! To dokument, który określa m.in, jak możesz zagospodarować teren i jakie warunki...

Więcej
8 stycznia 2025

Procedura uzyskania Pozwolenia na Budowę przy braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

  Decyzja o warunkach zabudowy jest dokumentem, który wydawany jest w sytuacji, gdy dla konkretnej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestr...

Więcej
31 grudnia 2024

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę, gdy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest sprawdzenie czy działka, na której planujemy budowę, znajduje się na obszar...

Więcej
Z ostatniej chwili
16 grudnia 2024

Jak zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego cz.2

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dalej zwanym „MPZP” pełni kluczową rolę w procesie kształtowania przestrzeni w gminach, jednak z biegiem czasu może stać ...

Więcej