Ulga IP-BOX to specjalna ulga opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z tworzeniem lub wykorzystywaniem praw własności intelektualnej. Ulga ta wprowadzona została w celu zachęcenia innowacyjnych firm do inwestowania w badania i rozwój oraz promowania rozwoju technologicznego w kraju. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom funkcjonowania IP-BOX oraz korzyściom, jakie przynosi przedsiębiorcom.
Kancelaria Lewcio & Marciniak oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie prawa podatkowego, w tym także ulgi IP-BOX. Pomagamy w identyfikacji kwalifikujących się dochodów, opracowaniu strategii optymalizacji podatkowej oraz przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do skorzystania z ulgi, w tym także dokumentów księgowych. Dodatkowo zapewniamy reprezentację naszych klientów w kontaktach z organami podatkowymi.
Czym charakteryzuje się ulga IP-BOX?
Ulga ta polega to na tym, że określone dochody są opodatkowane z wykorzystaniem preferencyjnej stawki podatkowej, która wynosi 5%. Ulga ta jest dostępna dla przedsiębiorców w różnych formach opodatkowania, z wyjątkiem ryczałtu.
Kto może skorzystać z ulgi IP-BOX?
Co do zasady z preferencyjnej stawki podatku 5% będą mogli skorzystać niemalże wszyscy przedsiębiorcy objęci podatkiem PIT i CIT, a więc zarówno podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności, jak i osoby prawne.
Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu i wiedzy zapewniamy wsparcie przedsiębiorcom, aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z ulgi IP-BOX.
Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) jako obligatoryjna przesłanka skorzystania z ulgi IP-BOX
Celem skorzystania z ulgi IP-BOX, koniecznym warunkiem jest spełnienie przez dany podmiot wymogu prowadzenia tzw. działalności badawczo-rozwojowej dotyczącej tych praw. Według ustawy o PIT i CIT jest to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Rodzaje kwalifikowanych praw
Ulga podatkowa IP-BOX może być zastosowana wyłącznie do kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które zostały określone w przepisach ustawy o PIT i CIT. Zgodnie z tymi regulacjami, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: 1) patent 2) prawo ochronne na wzór użytkowy 3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego 4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego 5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin 6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu 7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin 8) autorskie prawo do programu komputerowego.
Prowadzę działalność B+R i wytwarzam kwalifikowane prawa – co dalej?
Uzyskanie dochodów związanych z IP BOX: Przedsiębiorcy muszą uzyskiwać dochody związane z wykorzystywaniem lub zbywaniem praw własności intelektualnej, na podstawie których mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Dochody te mogą wynikać, chociażby z umów licencyjnych.
Następnie podatnik musi ustalić, ile uzyskał dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalić podstawę opodatkowania stawką IP-BOX, którą stanowi suma wszystkich takich dochodów.
Jeśli szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci w maksymalizacji korzyści z ulgi IP-BOX i zapewnią profesjonalne wsparcie podatkowe na najwyższym poziomie, to jesteśmy gotowi Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć owocną współpracę i osiągnąć sukces w dziedzinie podatkowej.
Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, Kadry, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, prawo, news & case study, kancelaria prawna, Adwokat Marcin Lewcio, Adwokat Jakub Marciniak, Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, Kancelaria Mokotów, Kancelaria Wilanów, Kancelaria Ursynów, Kancelaria Śródmieście, Kancelaria Warszawa, prawnik Mokotów, artykuł prawny, porada prawna Warszawa, Ulga IP-BOX, IP-BOX, ulga podatkowa, podatki, ulga dla przedsiębiorców, przedsiębiorca, prawo podatkowe, prawo podatkowe adwokat, rozwój technologiczny,
Sprawdź również
Jak uzyskać Pozwolenie na Budowę w 2025 roku ? cz. 1
Uzyskanie pozwolenia na budowę jest kluczowym etapem realizacji każdej inwestycji budowlanej, niezależnie od tego, czy dotyczy to budowy domu jednorodzinnego, garażu, czy obiektu g...
WięcejUprowadzenie Rodzicielskie: Definicja, Przyczyny i Konsekwencje
Uprowadzenie rodzicielskie to zjawisko, które dotyka wiele rodzin, szczególnie w kontekście rozwodów i sporów o opiekę nad dziećmi. To poważny problem, ...
WięcejObowiązek alimentacyjny po rozwodzie: Kiedy małżonek musi wspierać drugiego?
Wprowadzenie Na kanwie niniejszego artykułu należy zauważyć, iż po rozwiązaniu, unieważnieniu małżeństwa lub orzeczeniu separacji, prawo może zobowiązać jednego z małżonków...
Więcej