IP BOX: Rewolucja w podatkach dla innowacyjnych firm

4 lipca 2023
Udostępnij:

Ulga IP-BOX to specjalna ulga opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z tworzeniem lub wykorzystywaniem praw własności intelektualnej. Ulga ta wprowadzona została w celu zachęcenia innowacyjnych firm do inwestowania w badania i rozwój oraz promowania rozwoju technologicznego w kraju. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom funkcjonowania IP-BOX oraz korzyściom, jakie przynosi przedsiębiorcom.


Kancelaria Lewcio & Marciniak oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie prawa podatkowego, w tym także ulgi IP-BOX. Pomagamy w identyfikacji kwalifikujących się dochodów, opracowaniu strategii optymalizacji podatkowej oraz przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do skorzystania z ulgi, w tym także dokumentów księgowych. Dodatkowo zapewniamy reprezentację naszych klientów w kontaktach z organami podatkowymi.


Czym charakteryzuje się ulga IP-BOX?


Ulga ta polega to na tym, że określone dochody są opodatkowane z wykorzystaniem preferencyjnej stawki podatkowej, która wynosi 5%. Ulga ta jest dostępna dla przedsiębiorców w różnych formach opodatkowania, z wyjątkiem ryczałtu.


Kto może skorzystać z ulgi IP-BOX?


Co do zasady z preferencyjnej stawki podatku 5% będą mogli skorzystać niemalże wszyscy przedsiębiorcy objęci podatkiem PIT i CIT, a więc zarówno podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności, jak i osoby prawne.


Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu i wiedzy zapewniamy wsparcie przedsiębiorcom, aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z ulgi IP-BOX.


Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) jako obligatoryjna przesłanka skorzystania z ulgi IP-BOX


Celem skorzystania z ulgi IP-BOX, koniecznym warunkiem jest spełnienie przez dany podmiot wymogu prowadzenia tzw. działalności badawczo-rozwojowej dotyczącej tych praw. Według ustawy o PIT i CIT jest to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Rodzaje kwalifikowanych praw


Ulga podatkowa IP-BOX może być zastosowana wyłącznie do kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które zostały określone w przepisach ustawy o PIT i CIT. Zgodnie z tymi regulacjami, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: 1) patent 2) prawo ochronne na wzór użytkowy 3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego 4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego 5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin 6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu 7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin 8) autorskie prawo do programu komputerowego.

Prowadzę działalność B+R i wytwarzam kwalifikowane prawa – co dalej?


Uzyskanie dochodów związanych z IP BOX: Przedsiębiorcy muszą uzyskiwać dochody związane z wykorzystywaniem lub zbywaniem praw własności intelektualnej, na podstawie których mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Dochody te mogą wynikać, chociażby z umów licencyjnych.


Następnie podatnik musi ustalić, ile uzyskał dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalić podstawę opodatkowania stawką IP-BOX, którą stanowi suma wszystkich takich dochodów.


Jeśli szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci w maksymalizacji korzyści z ulgi IP-BOX i zapewnią profesjonalne wsparcie podatkowe na najwyższym poziomie, to jesteśmy gotowi Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć owocną współpracę i osiągnąć sukces w dziedzinie podatkowej.

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

logo.jpg (32 KB)
 

Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, Kadry, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, prawo, news & case study, kancelaria prawna, Adwokat Marcin Lewcio, Adwokat Jakub Marciniak, Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, Kancelaria Mokotów, Kancelaria Wilanów, Kancelaria Ursynów, Kancelaria Śródmieście, Kancelaria Warszawa, prawnik Mokotów, artykuł prawny, porada prawna Warszawa, Ulga IP-BOX, IP-BOX, ulga podatkowa, podatki, ulga dla przedsiębiorców, przedsiębiorca, prawo podatkowe, prawo podatkowe adwokat, rozwój technologiczny, 

Apl. adw. Patryk Knotek

Sprawdź również

15 stycznia 2025

Zanim zbudujesz: sprawdź MPZP!

Upewnij się, że Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego! To dokument, który określa m.in, jak możesz zagospodarować teren i jakie warunki...

Więcej
8 stycznia 2025

Procedura uzyskania Pozwolenia na Budowę przy braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

  Decyzja o warunkach zabudowy jest dokumentem, który wydawany jest w sytuacji, gdy dla konkretnej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestr...

Więcej
31 grudnia 2024

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę, gdy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest sprawdzenie czy działka, na której planujemy budowę, znajduje się na obszar...

Więcej
Z ostatniej chwili
16 grudnia 2024

Jak zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego cz.2

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dalej zwanym „MPZP” pełni kluczową rolę w procesie kształtowania przestrzeni w gminach, jednak z biegiem czasu może stać ...

Więcej