IP BOX: Rewolucja w podatkach dla innowacyjnych firm

4 lipca 2023
Udostępnij:

Ulga IP-BOX to specjalna ulga opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z tworzeniem lub wykorzystywaniem praw własności intelektualnej. Ulga ta wprowadzona została w celu zachęcenia innowacyjnych firm do inwestowania w badania i rozwój oraz promowania rozwoju technologicznego w kraju. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom funkcjonowania IP-BOX oraz korzyściom, jakie przynosi przedsiębiorcom.


Kancelaria Lewcio & Marciniak oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie prawa podatkowego, w tym także ulgi IP-BOX. Pomagamy w identyfikacji kwalifikujących się dochodów, opracowaniu strategii optymalizacji podatkowej oraz przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do skorzystania z ulgi, w tym także dokumentów księgowych. Dodatkowo zapewniamy reprezentację naszych klientów w kontaktach z organami podatkowymi.


Czym charakteryzuje się ulga IP-BOX?


Ulga ta polega to na tym, że określone dochody są opodatkowane z wykorzystaniem preferencyjnej stawki podatkowej, która wynosi 5%. Ulga ta jest dostępna dla przedsiębiorców w różnych formach opodatkowania, z wyjątkiem ryczałtu.


Kto może skorzystać z ulgi IP-BOX?


Co do zasady z preferencyjnej stawki podatku 5% będą mogli skorzystać niemalże wszyscy przedsiębiorcy objęci podatkiem PIT i CIT, a więc zarówno podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności, jak i osoby prawne.


Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu i wiedzy zapewniamy wsparcie przedsiębiorcom, aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z ulgi IP-BOX.


Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) jako obligatoryjna przesłanka skorzystania z ulgi IP-BOX


Celem skorzystania z ulgi IP-BOX, koniecznym warunkiem jest spełnienie przez dany podmiot wymogu prowadzenia tzw. działalności badawczo-rozwojowej dotyczącej tych praw. Według ustawy o PIT i CIT jest to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Rodzaje kwalifikowanych praw


Ulga podatkowa IP-BOX może być zastosowana wyłącznie do kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które zostały określone w przepisach ustawy o PIT i CIT. Zgodnie z tymi regulacjami, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: 1) patent 2) prawo ochronne na wzór użytkowy 3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego 4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego 5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin 6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu 7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin 8) autorskie prawo do programu komputerowego.

Prowadzę działalność B+R i wytwarzam kwalifikowane prawa – co dalej?


Uzyskanie dochodów związanych z IP BOX: Przedsiębiorcy muszą uzyskiwać dochody związane z wykorzystywaniem lub zbywaniem praw własności intelektualnej, na podstawie których mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Dochody te mogą wynikać, chociażby z umów licencyjnych.


Następnie podatnik musi ustalić, ile uzyskał dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalić podstawę opodatkowania stawką IP-BOX, którą stanowi suma wszystkich takich dochodów.


Jeśli szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci w maksymalizacji korzyści z ulgi IP-BOX i zapewnią profesjonalne wsparcie podatkowe na najwyższym poziomie, to jesteśmy gotowi Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć owocną współpracę i osiągnąć sukces w dziedzinie podatkowej.

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

logo.jpg (32 KB)
 

Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, Kadry, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, prawo, news & case study, kancelaria prawna, Adwokat Marcin Lewcio, Adwokat Jakub Marciniak, Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, Kancelaria Mokotów, Kancelaria Wilanów, Kancelaria Ursynów, Kancelaria Śródmieście, Kancelaria Warszawa, prawnik Mokotów, artykuł prawny, porada prawna Warszawa, Ulga IP-BOX, IP-BOX, ulga podatkowa, podatki, ulga dla przedsiębiorców, przedsiębiorca, prawo podatkowe, prawo podatkowe adwokat, rozwój technologiczny, 

Apl. adw. Patryk Knotek

Sprawdź również

22 września 2023

Rozliczenie nieważnej umowy kredytu w walucie obcej między kredytobiorcą a bankiem

Umowy kredytu „frankowego” stały się tematem licznych kontrowersji i sporów prawnych na przestrzeni ostatnich lat. Wiele osób, które zaciągnęły teg...

Więcej
22 września 2023

Prospekt informacyjny jako obowiązek dewelopera

Jesteś zainteresowany zakupem nowej nieruchomości? Jeśli tak, to istota i znaczenie prospektu informacyjnego powinna Cię zainteresować. Od niedawna wiele się zmieniło w sprawie pra...

Więcej
21 września 2023

Czy prezes zarządu sp. z o.o. może nie płacić składek ZUS?

W kontekście działalności przedsiębiorczej w Polsce, pytanie o obowiązek uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) jest niezwykle istotne. Jednakże istnieją pewne niejasn...

Więcej
Z ostatniej chwili
12 września 2023

UNIEWAŻNIENIE PRZEZ SĄD UMOWY FRANKOWEJ – KONSEKWENCJE DLA KREDYTOBIORCY? (Kredyt Frankowy)

Umowa kredytu frankowego stała się przedmiotem wielu kontrowersji i sporów prawnych na przestrzeni ostatnich lat. Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na tę formę fi...

Więcej