
Umowy kredytu „frankowego” stały się tematem licznych kontrowersji i sporów prawnych na przestrzeni ostatnich lat. Wiele osób, które zaciągnęły tego rodzaju kredyty, znalazło się w trudnej sytuacji, związanej z niestabilnością kursu franka szwajcarskiego.
Poprzednio, w artykule prawniczym dot unieważnienia przez Sąd umowy franokowej umiwszczonym na łamach news & case Kancealrii Prawnej Lewcio & Marciniak,przedstawione zostały aspekty związane z orzeczeniem nieważności umowy przez sąd w sporze sądowym kredytobiorcy z bankiem.
W niniejszym artykule omówione zostaną kroki, jakie może podjąć kredytobiorca w celu rozliczenia nieważnej umowy kredytu frankowego z bankiem.
Sąd wydał prawomocny wyrok, unieważniający umowę kredytu w walucie obcej w mojej sprawie – co dalej?
Kancelaria Prawna Lewcio & Marciniak s.c. świadczy kompleksową obsługę klientów dotyczącą kredytów bankowych na każdym etapie postępowania. Jeżeli chcesz zlecić „sprawę frankową” lub inną związaną z kredytem bankowym (np. sankcja kredytu darmowego) skontaktuj się z nami pod nr tel. 790 767 484.
Prawomocny wyrok uznający umowę za nieważną oznacza, że umowa ta jest wycofana z obiegu prawnego ze skutkiem od samego początku, a kredytobiorca zwolniony jest z dalszych spłat. Kolejno, kredytobiorca musi dokonać odpowiedniego rozliczenia z bankiem.
Konsekwencją unieważnienia umowy kredytu frankowego jest wzajemne zwrócenie świadczeń przez strony umowy, jakie wcześniej otrzymały. Oznacza to, że strony mogą wystąpić do siebie z wzajemnymi roszczeniami. Bank jest wówczas zobowiązany do zwrotu rat uiszczanych przez kredytobiorcę, w tym opłat, prowizji i ubezpieczenia związanych z ratami, podczas gdy kredytobiorca musi zwrócić bankowi kapitał kredytu, który wcześniej otrzymał.
W praktyce, aby zapobiegać wzajemnym wezwaniom do zapłaty – kredytobiorcy coraz częściej występują do banku z oświadczeniem o wzajemnym potrąceniu, co oznacza, że kredytobiorca odejmuje od sumy wpłaconych przez niego do banku rat, kwotę udostępnionego mu uprzednio kapitału. W efekcie dochodzi do wzajemnego umorzenia roszczeń banku i kredytobiorcy.
Bank nie uznaje twoich roszczeń, pomimo wydania prawomocnego wyroku?
W sytuacji, gdy bank nie uzna Twoich roszczeń, będziesz zobligowany do wystąpienia do sądu, który wydał prawomocny wyrok w Twojej sprawie i zawnioskowania o doręczenie wyroku z klauzulą wykonalności. Przedmiotowe orzeczenie może być wówczas wykonalne na drodze postępowania egzekucyjnego, a zatem egzekwowalne przez komornika.
Masz umowę o kredyt „we frankach” i zastanawiasz się czy przysługuje Ci z tego tytułu roszczenie wobec banku? Skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją umowę i dostarczymy Ci odpowiednie rozwiązania. T: 790-767-484
Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy z Fundacją Mecenat.
Sprawdź również
Zanim zbudujesz: sprawdź MPZP!
Upewnij się, że Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego! To dokument, który określa m.in, jak możesz zagospodarować teren i jakie warunki...
WięcejProcedura uzyskania Pozwolenia na Budowę przy braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Decyzja o warunkach zabudowy jest dokumentem, który wydawany jest w sytuacji, gdy dla konkretnej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestr...
WięcejProcedura uzyskania pozwolenia na budowę, gdy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest sprawdzenie czy działka, na której planujemy budowę, znajduje się na obszar...
Więcej