Czy salon kosmetyczny może być otwarty w niedzielę?

21 września 2023
Udostępnij:

Kwestia pracy i handlu w niedzielę w Polsce jest przedmiotem wielu debat i interpretacji prawnych. Jednym z istotnych aspektów tego zagadnienia jest pytanie, czy salony kosmetyczne oraz fryzjerskie mogą legalnie funkcjonować w niedzielę, pomimo obowiązującego zakazu handlu w tym dniu? Jeśli ta kwestia Cię dotyczy, w niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania natury prawnej.

Pierwszym punktem do rozważenia jest ustawowy zakaz handlu w niedzielę, określony w ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni z dnia 11 stycznia 2023 r. Przepisy niniejszej ustawy ograniczają możliwość prowadzenia działalności handlowej w niedziele, z wyjątkiem określonych branż i zawodów.

Art. 1 [Zakres regulacji]

  1. Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż ustawodawca przewidział szereg wyjątków od zakazu handlu w niedzielę. Dwoma z istotnych wyjątków jest brak ograniczeń w świadczeniu usług przez przedsiębiorstwa z sektora fryzjerskiego i kosmetycznego. Oznacza to, że salony fryzjerskie oraz kosmetyczne, które działają, jako usługodawcy w tej branży, nie podlegają restrykcjom, wynikającym z ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.

Należy tu zaznaczyć, że interpretacja prawna jest kluczowym aspektem w ustaleniu, czy salony fryzjerskie i kosmetyczne mają prawo do pracy w niedzielę pomimo zakazu handlu. Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, ów rodzaj przedsiębiorstw nie kwalifikuje się, jako przedsiębiorca handlowy, który jest objęty zakazem handlu w niedzielę. Usługi fryzjerskie oraz kosmetyczne nie są uważane za działalność handlową w rozumieniu niniejszej ustawy. Mówi o tym wprost art. 1 ust. 2 niniejszej ustawy i związany z nim art. 3.


Art. 1 [Zakres regulacji]

Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.


Art. 3 [Objaśnienie pojęć] 
Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) placówce handlowej - należy przez to rozumieć obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu - jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych;

2)handlu - należy przez to rozumieć proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne;

3) wykonywaniu czynności związanych z handlem - należy przez to rozumieć wykonywanie w placówce handlowej czynności bezpośrednio związanych z handlem przez pracownika lub zatrudnionego, a także wykonywanie w takiej placówce przez pracownika lub zatrudnionego czynności związanych z magazynowaniem towarów lub ich inwentaryzacją;

Przytoczone powyżej normy prawne informują wprost, że ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedzielę i święta. Z kolei art. 3 niniejszej ustawy objaśnia istotne pojęcia, tj. placówka handlowa wedle niniejszej ustawy to obiekt, w którym prowadzony jest handel oraz są wykonywane czynności z handlem. Z kolei sam handel jest definiowany, jako proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne, a wykonywanie czynności związanych z handlem rozumie się, jako wykonywanie czynności bezpośrednio związanych z handlem w placówce handlowej. W świetle przytoczonych powyżej artykułów nie ma zatem możliwości, aby te regulacje dotyczyły właścicieli salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Jednakże, jak to bywa w przypadku prawa, przepisy mogą ulegać zmianom. Z tego powodu istotne jest, aby właściciele salonów kosmetycznych i fryzjerskich śledzili aktualne regulacje prawne, dotyczące pracy w niedzielę oraz zakazu handlu. Zmiany w przepisach mogą wpłynąć na obowiązujące zasady.

Podsumowując, zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem w Polsce, fryzjerzy oraz pracownicy salonów kosmetycznych mają prawo do pracy w niedzielę bez żadnych ograniczeń wynikających z niniejszej ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Branża fryzjerska i kosmetyczna są jednymi z wyjątków od tego zakazu, ponieważ zakres oferowanych przez nich usług nie są uważane za działalność handlową w rozumieniu litery prawa. Niemniej jednak, w kontekście zmieniającego się środowiska prawno-gospodarczego, warto pozostawać na bieżąco z aktualnymi przepisami, aby uniknąć ewentualnych konfliktów z prawem. Jeśli masz wątpliwości, zalecamy zgłoszenie się do Kancelarii Prawnej Lewcio&Marciniak, gdzie rozwiejemy Twoje wszelkie obawy i zaniepokojenia.

Jeżeli prowadzisz salon kosmetyczny lub salon fryzjerski i chcesz zoptymalizować swoją działalnośc gospodarczą pod kątem aktualnych przepisów prawnych i podatkowych, skontaktuj sie z nami pod nr tel. 790 767 484, a z najwyższa starannością postaramy znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązania. 

Wpis powstał w ramach wspołpracy Kancelarii Lewcio & Marciniak z Fundacją Mecenat. 

logo.jpg (32 KB)

 

 

 

Jakub Gieras

Sprawdź również

15 stycznia 2025

Zanim zbudujesz: sprawdź MPZP!

Upewnij się, że Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego! To dokument, który określa m.in, jak możesz zagospodarować teren i jakie warunki...

Więcej
8 stycznia 2025

Procedura uzyskania Pozwolenia na Budowę przy braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

  Decyzja o warunkach zabudowy jest dokumentem, który wydawany jest w sytuacji, gdy dla konkretnej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestr...

Więcej
31 grudnia 2024

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę, gdy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest sprawdzenie czy działka, na której planujemy budowę, znajduje się na obszar...

Więcej
Z ostatniej chwili
16 grudnia 2024

Jak zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego cz.2

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dalej zwanym „MPZP” pełni kluczową rolę w procesie kształtowania przestrzeni w gminach, jednak z biegiem czasu może stać ...

Więcej