Struktury gospodarcze i procesy M&A

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek zyskuje coraz większą popularność. Rzeczywiście, prowadzenie działalności gospodarczej wspólnie z innymi osobami zwiększa szanse na osiągniecie sukcesu w biznesie. Niestety, wielu przedsiębiorców nie wie, że prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub jawnej a nawet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością narażają się na duże ryzyko ponoszenia osobistej odpowiedzialności (w tym także majątkiem rodzinnym) za ewentualne niepowodzenie przedsięwzięcia.

 W przypadku wyżej opisanych spółek także śmierć jednego ze wspólników może spowodować poważne zakłócenia funkcjonowania firmy a w skrajnych przypadkach nawet upadek dobrze funkcjonującego biznesu.

Dlatego doradzimy Ci jaka forma prawna będzie najbardziej odpowiednia dla Twojej firmy. Po przeprowadzeniu audytu prawnego oraz ustaleniu jakie są Twoje priorytety (np. maksymalne bezpieczeństwo wspólników, zapewnienie sukcesji, ciągłość funkcjonowania podmiotu) pomożemy Ci podjąć decyzję co do wyboru optymalnej formy prawnej.

Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań jest przekształcenie do formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej czyli spółki komandytowej z udziałem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Możemy przedstawić Ci także wiele innych bardziej nietypowych rozwiązań, adekwatnych do Twoich potrzeb oraz sytuacji gospodarczej.

Następnie przedstawimy Ci drogę dojścia do ostatecznej formy prawnej, przedstawiając wady i zalety proponowanych rozwiązań. Zadbamy o to aby proponowane rozwiązanie było dla Ciebie korzystne podatkowo. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to kancelaria przygotuje i wystąpi z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej aby żaden organ podatkowy nie mógł zakwestionować w poźniejszym okresie zgodności z prawem przyjętego sposobu zmiany formy prawnej.

Po podjęciu przez Ciebie ostatecznej decyzji kancelaria przygotuje wszelkie niezbędne dokumenty, w tym umowy oraz wnioski składane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz podejmie się reprezentacji w postępowaniu rejestrowym.

Dział prawa handlowego i przekształceń struktur gospodarczych m.in.:

  • przeprowadzi audyt formy prawnej prowadzonej przez Ciebie firmy ze wskazaniem ryzyk gospodarczych wynikających z przyjętych rozwiązań;
  • przygotowuje propozycję rozwiązań dla przyjęcia optymalnej formy prawnej;
  • wystąpi z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową dla zapewnienia bezpieczeństwa planowanych działań;
  • przeprowadzi właściwy proces przekształcenia formy prawnej przedsiębiorstwa;
  • zabezpieczy sukcesję firmy zgodnie z Twoimi założeniami;

Reasumując, kancelaria zaproponuje Ci przyjęcie optymalnej formy prawnej dla Twojej firmy z uwzględnieniem specyfiki działalności w Twojej branży oraz dla zabezpieczenia Ciebie i Twojej firmy.

Mając właściwie zabezpieczoną stronę ogranizacyjno prawną bieżącej działalności gospodarczej możesz całość swoich sił i myśli skupić na Twojej firmie – my zadbamy o to aby mogła ona bezpiecznie się rozwijać.

Artykuły powiązane

21 kwietnia 2022

Inwigilacja majątków poprzez zmianę ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący zmian w księgach wieczystych. Projekt ten, przygotowany został przez resort sprawiedliwości i zakłada nowelizację dwóch przepisó...

Więcej
13 marca 2022

Restrukturyzacja – co musisz o niej wiedzieć, kiedy prowadzisz firmę.

Restrukturyzacja to dla wielu sposób na wyjście z długów i patowej sytuacji w jakiej znalazło się przedsiębiorstwo. Pamiętajmy, że jeśli tylko mamy obawy związane z p...

Więcej
25 lutego 2022

Wojna = inflacja? Czy kryzys Rosyjsko – Ukraiński odbije się na polskich kieszeniach?

Kancelaria Adwokacka Mokotów, jest piętek 25 lutego 2022 r., drugi dzień wojny Rosyjsko – Ukraińskiej. Cena euro wzrosła do 4,66 za zł, chociaż wczoraj w pierwszym odr...

Więcej
Z ostatniej chwili
8 grudnia 2022

Zniesienie współwłasności – na czym polega?

Współwłasność jest to stan, w którym własność rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom, zaś zniesienie współwłasności zakłada likwidację tego stanu. Zgodn...

Więcej