Restrukturyzacja – co musisz o niej wiedzieć, kiedy prowadzisz firmę.

13 marca 2022
Udostępnij:

Restrukturyzacja to dla wielu sposób na wyjście z długów i patowej sytuacji w jakiej znalazło się przedsiębiorstwo. Pamiętajmy, że jeśli tylko mamy obawy związane z przyszłością prowadzonego biznesu i cokolwiek z tym związanego zaczynałoby niepokoić, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym adwokatem, celem diagnozy problemów i poszukiwania rozwiązań. Piszę to ponieważ całkiem niedawno przyszedł do mnie Klient, który całkowicie zdesperowany chciał ogłosić upadłość i "zapaść się pod ziemię", zaś  rozwiązanie swoich problemów widział w dantejskich barwach. Jakże wielkie było jego zdziwienie, gdy podczas następnego spotkania ze mną, po tygodniu analizy dokumentacji księgowej jego firmy, okazało się, że w jego sytuacji możliwe jest przeprowadzenie procesu restrukturyzacji, dzięki któremu jego spółka stanie na nogi, a jego czarne myśli na temat życia swojego i jego rodziny się nie spełnią.

Jeżeli jeseś zainteresowany oddłużeniem lub chciałbyś ogłosić upadłość konsumencką lub rozpocząć restrukturyzację skontaktuj się a nami pod nr tel. +48 790 767 484.

W ostatnim czasie w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym zaszło kilka istotnych zmian, o których warto napisać celem przybliżenia zainteresowanym powyższej instytucji, choćby po to, aby mieć świadomość możliwości i rozwiązań.

Po pierwsze należy wskazać, iż uruchomiono Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ), w którym ujawnia się dane firm i osób wobec, których prowadzi się postępowanie restrukturyzacyjne. Konsekwencja wprowadzenia rejestru jest całkowita cyfryzacja postępowania upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego.

Kolejna istotną obecnie sprawą jest brak możliwości otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w trybie uproszczonym (covidowym). Zastąpiono go zmodyfikowanym postępowaniem o zatwierdzenie układu. Takie postępowanie trwa zazwyczaj 4 miesiące i odbywa się poprzez obwieszczenie w ww. KRZ. Koniecznością przeprowadzenia postępowania jest zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, a dalej sporządzeniem spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych oraz wstępnego planu restrukturyzacyjnego. Dość wspomnieć w tym miejscu, iż Kancelaria Parawna Lewcio & Marciniak posiada w swoich szeregach nie tylko osoby zajmujące się analizą dokumentacji księgowej przedsiębiorstwa, czy jego analizą prawną ale przede wszystkim osobę z tytułem doradcy restrukturyzacyjnego. Zadania takiego doradcy w procesie restruturyzacji to przede wszystkim:

  • Wsparcie dłużnika w toku postępowania,
  • Czuwanie nad przebiegiem procesu restrukturyzacji,
  • Komunikowanie wierzycielom informacji potrzebnych do podjęcia przez nich decyzji w przedmiocie głosowania nad układem.

Nader istotna rada dla wszystkich dłużników jaka powinna wynikać z tego artykułu ta taka, żeby w przypadku problemów z płynnością biznesu i nadchodzących turbulencji jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Zasadnicze znaczenie ma tu bowiem czas i szybkie działanie. Wszystko coraz bardziej komplikuje się wraz z upływem czasu – wierzyciele wypowiadają dłużnikom umowy, zabierają przedmioty leasingu itd. W praktyce często ludzie chcą się ratować, gdy wszystko w firmie jest już zablokowane lub zabrane, firma stanęła, a sami są już niewypłacalni.

Co zrobić, aby tego uniknąć? Należy stale monitorować rynek i swoje wyniki finansowe, w czym bardzo może i powienien pomóc księgowy. Obecnie – w czasach nowego ładu – rola biura rachunkowego ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a księgowy bez stosownych kwalifikacji i zaangażowania w obecnycnych czasach może wyrządzic więcaj sszkód niż pożytku. Żeby być czujnym warto zadawać sobie nieustannie bardzo proste pytanie, a mianowicie, czy moja działalność nadal się opłaca? Gdy tylko odpowiedz zasieje Ci w głowie jakiekolwiek wątpliwości, poproś o analizę księgowego, a najlepiej skontaktuj się z podmiotami wyspecjalizowanymi w badaniu przedsiębiorstw, jak np. Kancelaria Prawna Lewcio & Marciniak w ramach której funkcjonuje grupa podmiotów obsługujących kompleksowo procesy tworzenia, przekształcania i restrukturyzowania przedsiębiorstw (adwokacji, radcowie prawni, doradcy restrukturyzacyjni, ekonomiści, księgowi i buro rachunkowe).

Jeżeli chcesz wiedzieć więce, chętnie pomożemy rozwiązać Twoje problemy.

 

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

 

logo.jpg (32 KB)
 

Wykaz słów kluczowych:

Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, Kadry, Restrukturyzacja, oddłużanie, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny, doradca restrukturyzacyjny Warszawa, doradca restrukturyzacyjny Częstochowa, doradca restrukturyzacyjny Tomaszów  Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny Mokotów, doradca restrukturyzacyjny Wola, doradca restrukturyzacyjny Ochota, doradca restrukturyzacyjny Wilanów, doradca restrukturyzacyjny śródmieście, doradca restrukturyzacyjny Ursynów, upadłość konsumencka, oddłużanie, adwokat Warszawa, upadłość konsumencka Częstochowa, upadłość konsumencka Tomaszów Mazowiecki, oddłużanie Warszawa, oddłużanie Częstochowa, oddłużanie Tomaszów Mazowiecki, upadłość konsumencka Mokotów, upadłość konsumencka Wilanów, upadłość konsumencka Ursynów, upadłość konsumencka Wola, upadłość konsumencka Ochota, upadłość konsumencka Śródmieście, oddłużanie Mokotów, oddłużanie Wola, oddłużanie Włochy, oddłużanie Ochota, oddłużanie Wilanów, oddłużanie Śródmieście, oddłużanie Konstancin, , restrukturyzacja Warszawa. restrukturyzacja Częstochowa, Restrukturyzacja Tomaszów Mazowiecki, restrukturyzacja Mokotów, restrukturyzacja Ursynów, restrukturyzacja Włochy, restrukturyzacja Wola, restrukturyzacja Śródmieście, restrukturyzacja Wawer, restrukturyzacja Wilanów. 

 

 

 

 

 

adwokat Marcin Lewcio

Sprawdź również

11 lipca 2024

Ustawa o sygnalistach: Nowe zasady ochrony i zgłaszania nieprawidłowości

Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, potocznie zwana "ustawą o sygnalistach", wprowadza istotne zmiany w polskim prawie pracy i systemie zgłaszania niepraw...

Więcej
9 lipca 2024

Cena na metce jako prawnie wiążąca oferta.

Zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego, wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uznaje się za ofertę sprzedaży. Przepis ten ma istotne implikacje...

Więcej
9 lipca 2024

Obowiązki przedsiębiorcy wynikające z ustawy o ochronie sygnalistów

W czerwcu 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę w sprawie ochrony osób ...

Więcej
Z ostatniej chwili
9 lipca 2024

Cena na metce jako prawnie wiążąca oferta.

Zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego, wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uznaje się za ofertę sprzedaży. Przepis ten ma istotne implikacje...

Więcej