Wojna = inflacja? Czy kryzys Rosyjsko – Ukraiński odbije się na polskich kieszeniach?

25 lutego 2022
Udostępnij:

Kancelaria Adwokacka Mokotów, jest piętek 25 lutego 2022 r., drugi dzień wojny Rosyjsko – Ukraińskiej. Cena euro wzrosła do 4,66 za zł, chociaż wczoraj w pierwszym odruchu paniki ceny tej waluty osiągały wartość 4,71 zł. Sytuacja trochę przypomina tę z początku wybuchu pandemii. A jak to wygląda od strony analitycznej?

W stwierdzeniu wojna = inflacja jest dużo prawdy i należy się z nią liczyć, zwłaszcza, że Rosja jest ważnym dostawcą surowców dla Polski. Tylko wczoraj z pozycji adwokata na Mokotowie w Warszawie obserwowałem informacje medialne, z których wynikało, że pociągi z rosyjskim węglem nadal do nas zjeżdżają. Dodajmy tanim węglem. W przypadku sankcji oczywistym stają się zaburzenia dostaw, co przełoży się na ceny sprzedawanych towarów. Dla naszych krajowych problemów inflacyjnych może to oznaczać tyle, że w ciągu następnego roku, inflacja co najmniej osiągnie spadek mniejszy od oczekiwanego, tudzież pozostanie na realnym poziomie około 10 %. W skrajnych przypadkach realny spadek wartości pieniądza może osiągnąć wartość 15-20 %. Z drugiej strony wojna może wpłynąć na tzw. wyższą akceptowalność inflacji, co przełoży się wówczas na ochronę ryzykownych aktywów przed przeceną, a stopy procentowe przed ich wzrostem w dłuższym okresie. I to jest scenariusz, za którym się opowiadam, z jednym ale... jeżeli zamiarem Rosji jest destabilizacja całego regionu to tym gorzej dla rynków położonych bliżej granic Rosji i odwrotnie – im dalej od niej, tym mniejsze znaczenie wojny.

Jedno jest pewne, niezależnie od tego co będą Wam mówić media – jeżeli zauważycie, że polska traci inwestycje zagraniczne, a ich poziom znacząco będzie się osłabiał, to znaczy, że „zachód” i społeczność międzynarodowa traktuje Polskę jako kraj narażony na destabilizację. Póki co jest zbyt wcześnie, żeby dawać jednoznaczne odpowiedzi na ww. pytania, dlatego zadanie na teraz to uważnie obserwować rozwój wydarzeń. Dlatego panika jaką widzimy obecnie na stacjach benzynowych nie ma uzasadnienia, a wzrost cen fundujemy sobie sami.

Generalnie w czasie pandemii utarł się slogan, że świat po niej nie będzie taki sam. Dzisiaj już wiemy, że to nie frazes, a nowa wojna za naszą granicą może być początkiem starań o zmianę światowego porządku, o którą walkę stoczą UE/USA vs. Rosja/Chiny.

Pamiętajmy jednak również, że czas wojny to czas zawirowań i zmienności, które rodzą okazje inwestycyjne. Wystarczy spojrzeć tylko na zachowania akcji na GPW w dniu wczorajszym i dzisiejszym, gdzie po bardzo mocnych spadkach mamy zdecydowane odbicia – statystycznie więc wczorajszy zakup akcji i dzisiejsza sprzedaż dawały większy zysk niż roczna inwestycja.   

Podobnie może być na innych rynkach, a w szczególności rynku budowlanym i deweloperskim, na który przemożny wpływ może wywrzeć inflacja i sytuacja na rynku bankowym.

Mając te wszystkie okoliczności jako adwokat w Warszawie i adwokat w Częstochowie dla swoich klientów przygotowałem, wraz z zespołem Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, serię porad i usług mających na celu zapewnienie im bezpieczeństwa majątkowego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zminimalizować swoją ekspozycję na ryzyko lub potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu swojego majątku skontaktuj się a nami pod nr tel. +48 790 767 484.

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce .

logo-mecenat-horizontal.pdf (71 KB)

 

adwokat Marcin Lewcio

obrońca w sprawach karnych, nieruchomości, przekształcenia, restrukturyzacja i upadłość.

 

 

adw. Marcin Lewcio
Z ostatniej chwili
28 września 2022

Tajemnica adwokacka

Na czym polega tajemnica adwokacka? Zapraszamy do nowego filmu, w któym Adwokat Jakub Marciniak objaśnia to zagadnienie. Link do filmu. Jeżeli jesteś zainteresowany spr...

Więcej