Wojna = inflacja? Czy kryzys Rosyjsko – Ukraiński odbije się na polskich kieszeniach?

25 lutego 2022
Udostępnij:

Kancelaria Adwokacka Mokotów, jest piętek 25 lutego 2022 r., drugi dzień wojny Rosyjsko – Ukraińskiej. Cena euro wzrosła do 4,66 za zł, chociaż wczoraj w pierwszym odruchu paniki ceny tej waluty osiągały wartość 4,71 zł. Sytuacja trochę przypomina tę z początku wybuchu pandemii. A jak to wygląda od strony analitycznej?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zminimalizować swoją ekspozycję na ryzyko lub potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu swojego majątku skontaktuj się a nami pod nr tel. +48 790 767 484.

W stwierdzeniu wojna = inflacja jest dużo prawdy i należy się z nią liczyć, zwłaszcza, że Rosja jest ważnym dostawcą surowców dla Polski. Tylko wczoraj z pozycji adwokata na Mokotowie w Warszawie obserwowałem informacje medialne, z których wynikało, że pociągi z rosyjskim węglem nadal do nas zjeżdżają. Dodajmy tanim węglem. W przypadku sankcji oczywistym stają się zaburzenia dostaw, co przełoży się na ceny sprzedawanych towarów. Dla naszych krajowych problemów inflacyjnych może to oznaczać tyle, że w ciągu następnego roku, inflacja co najmniej osiągnie spadek mniejszy od oczekiwanego, tudzież pozostanie na realnym poziomie około 10 %. W skrajnych przypadkach realny spadek wartości pieniądza może osiągnąć wartość 15-20 %. Z drugiej strony wojna może wpłynąć na tzw. wyższą akceptowalność inflacji, co przełoży się wówczas na ochronę ryzykownych aktywów przed przeceną, a stopy procentowe przed ich wzrostem w dłuższym okresie. I to jest scenariusz, za którym się opowiadam, z jednym ale... jeżeli zamiarem Rosji jest destabilizacja całego regionu to tym gorzej dla rynków położonych bliżej granic Rosji i odwrotnie – im dalej od niej, tym mniejsze znaczenie wojny.

Jedno jest pewne, niezależnie od tego co będą Wam mówić media – jeżeli zauważycie, że polska traci inwestycje zagraniczne, a ich poziom znacząco będzie się osłabiał, to znaczy, że „zachód” i społeczność międzynarodowa traktuje Polskę jako kraj narażony na destabilizację. Póki co jest zbyt wcześnie, żeby dawać jednoznaczne odpowiedzi na ww. pytania, dlatego zadanie na teraz to uważnie obserwować rozwój wydarzeń. Dlatego panika jaką widzimy obecnie na stacjach benzynowych nie ma uzasadnienia, a wzrost cen fundujemy sobie sami.

Generalnie w czasie pandemii utarł się slogan, że świat po niej nie będzie taki sam. Dzisiaj już wiemy, że to nie frazes, a nowa wojna za naszą granicą może być początkiem starań o zmianę światowego porządku, o którą walkę stoczą UE/USA vs. Rosja/Chiny.

Pamiętajmy jednak również, że czas wojny to czas zawirowań i zmienności, które rodzą okazje inwestycyjne. Wystarczy spojrzeć tylko na zachowania akcji na GPW w dniu wczorajszym i dzisiejszym, gdzie po bardzo mocnych spadkach mamy zdecydowane odbicia – statystycznie więc wczorajszy zakup akcji i dzisiejsza sprzedaż dawały większy zysk niż roczna inwestycja.   

Podobnie może być na innych rynkach, a w szczególności rynku budowlanym i deweloperskim, na który przemożny wpływ może wywrzeć inflacja i sytuacja na rynku bankowym.

Mając te wszystkie okoliczności jako adwokat w Warszawie i adwokat w Częstochowie dla swoich klientów przygotowałem, wraz z zespołem Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, serię porad i usług mających na celu zapewnienie im bezpieczeństwa majątkowego.

 

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

 

logo.jpg (32 KB)
 

 

Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, KadryRestrukturyzacja, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny, doradca restrukturyzacyjny Warszawa, doradca restrukturyzacyjny Częstochowa, doradca restrukturyzacyjny Tomaszów  Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny Mokotów, doradca restrukturyzacyjny Wola, doradca restrukturyzacyjny Ochota, doradca restrukturyzacyjny Wilanów, doradca restrukturyzacyjny śródmieście, doradca restrukturyzacyjny Ursynów,  adwokat Warszawa, sprawa prawo pracy, postępowanie sądowe prawo pracy, adwokat Warszawa, Adwokat Częstochowa, majątek, majątek osobisty, prawo cywilne, prawo, kancelaria, inflacja, wojna = inflacja, kryzys, Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, adwokat Marcin Lewcio, obrońca w sprawach karnych, nieruchomości, przekształcenia, restrukturyzacja i upadłość.

 

 

adw. Marcin Lewcio

Sprawdź również

1 grudnia 2023

BDO – Baza Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce Odpadami

    Prawie każdy przedsiębiorca zastanawiał się, co kryje się za skrótem BDO i czy jego firma musi spełnić dodatkowe wymogi z tym związane. Baza Danych o Prod...

Więcej
28 listopada 2023

Kredyt za darmo – czy to naprawdę możliwe?

           W całym 2022 r. banki i SKOK-i udzieliły kredytów gotówkowych na kwotę 64,9 mld zł, mieszkaniowych na kwotę 45,4 mld zł oraz ...

Więcej
27 listopada 2023

Preferowane formy prawne prowadzenia działalności przez artystów

      W polskim systemie prawnym twórcy, którzy chcą prowadzić działalność artystyczną i komercyjną, często stają przed koniecznością założenia działal...

Więcej
Z ostatniej chwili
1 grudnia 2023

BDO – Baza Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce Odpadami

    Prawie każdy przedsiębiorca zastanawiał się, co kryje się za skrótem BDO i czy jego firma musi spełnić dodatkowe wymogi z tym związane. Baza Danych o Prod...

Więcej