Wojna = inflacja? Czy kryzys Rosyjsko – Ukraiński odbije się na polskich kieszeniach?

25 lutego 2022
Udostępnij:

Kancelaria Adwokacka Mokotów, jest piętek 25 lutego 2022 r., drugi dzień wojny Rosyjsko – Ukraińskiej. Cena euro wzrosła do 4,66 za zł, chociaż wczoraj w pierwszym odruchu paniki ceny tej waluty osiągały wartość 4,71 zł. Sytuacja trochę przypomina tę z początku wybuchu pandemii. A jak to wygląda od strony analitycznej?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zminimalizować swoją ekspozycję na ryzyko lub potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu swojego majątku skontaktuj się a nami pod nr tel. +48 790 767 484.

W stwierdzeniu wojna = inflacja jest dużo prawdy i należy się z nią liczyć, zwłaszcza, że Rosja jest ważnym dostawcą surowców dla Polski. Tylko wczoraj z pozycji adwokata na Mokotowie w Warszawie obserwowałem informacje medialne, z których wynikało, że pociągi z rosyjskim węglem nadal do nas zjeżdżają. Dodajmy tanim węglem. W przypadku sankcji oczywistym stają się zaburzenia dostaw, co przełoży się na ceny sprzedawanych towarów. Dla naszych krajowych problemów inflacyjnych może to oznaczać tyle, że w ciągu następnego roku, inflacja co najmniej osiągnie spadek mniejszy od oczekiwanego, tudzież pozostanie na realnym poziomie około 10 %. W skrajnych przypadkach realny spadek wartości pieniądza może osiągnąć wartość 15-20 %. Z drugiej strony wojna może wpłynąć na tzw. wyższą akceptowalność inflacji, co przełoży się wówczas na ochronę ryzykownych aktywów przed przeceną, a stopy procentowe przed ich wzrostem w dłuższym okresie. I to jest scenariusz, za którym się opowiadam, z jednym ale... jeżeli zamiarem Rosji jest destabilizacja całego regionu to tym gorzej dla rynków położonych bliżej granic Rosji i odwrotnie – im dalej od niej, tym mniejsze znaczenie wojny.

Jedno jest pewne, niezależnie od tego co będą Wam mówić media – jeżeli zauważycie, że polska traci inwestycje zagraniczne, a ich poziom znacząco będzie się osłabiał, to znaczy, że „zachód” i społeczność międzynarodowa traktuje Polskę jako kraj narażony na destabilizację. Póki co jest zbyt wcześnie, żeby dawać jednoznaczne odpowiedzi na ww. pytania, dlatego zadanie na teraz to uważnie obserwować rozwój wydarzeń. Dlatego panika jaką widzimy obecnie na stacjach benzynowych nie ma uzasadnienia, a wzrost cen fundujemy sobie sami.

Generalnie w czasie pandemii utarł się slogan, że świat po niej nie będzie taki sam. Dzisiaj już wiemy, że to nie frazes, a nowa wojna za naszą granicą może być początkiem starań o zmianę światowego porządku, o którą walkę stoczą UE/USA vs. Rosja/Chiny.

Pamiętajmy jednak również, że czas wojny to czas zawirowań i zmienności, które rodzą okazje inwestycyjne. Wystarczy spojrzeć tylko na zachowania akcji na GPW w dniu wczorajszym i dzisiejszym, gdzie po bardzo mocnych spadkach mamy zdecydowane odbicia – statystycznie więc wczorajszy zakup akcji i dzisiejsza sprzedaż dawały większy zysk niż roczna inwestycja.   

Podobnie może być na innych rynkach, a w szczególności rynku budowlanym i deweloperskim, na który przemożny wpływ może wywrzeć inflacja i sytuacja na rynku bankowym.

Mając te wszystkie okoliczności jako adwokat w Warszawie i adwokat w Częstochowie dla swoich klientów przygotowałem, wraz z zespołem Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, serię porad i usług mających na celu zapewnienie im bezpieczeństwa majątkowego.

 

Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

 

logo.jpg (32 KB)
 

 

Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, KadryRestrukturyzacja, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny, doradca restrukturyzacyjny Warszawa, doradca restrukturyzacyjny Częstochowa, doradca restrukturyzacyjny Tomaszów  Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny Mokotów, doradca restrukturyzacyjny Wola, doradca restrukturyzacyjny Ochota, doradca restrukturyzacyjny Wilanów, doradca restrukturyzacyjny śródmieście, doradca restrukturyzacyjny Ursynów,  adwokat Warszawa, sprawa prawo pracy, postępowanie sądowe prawo pracy, adwokat Warszawa, Adwokat Częstochowa, majątek, majątek osobisty, prawo cywilne, prawo, kancelaria, inflacja, wojna = inflacja, kryzys, Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, adwokat Marcin Lewcio, obrońca w sprawach karnych, nieruchomości, przekształcenia, restrukturyzacja i upadłość.

 

 

adw. Marcin Lewcio

Sprawdź również

18 marca 2024

Przegapiłeś termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku i boisz się, że odziedziczysz długi?

Artykuł 1015 kodeksu cywilnego stanowi o przyjęciu spadku z  dobrodziejstwem inwentarza. W niniejszym wpisie przedstawiamy kluczowe informacje w tym zakresie. Na czym polega ...

Więcej
13 marca 2024

Rozliczenie wspólników celowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszących agio przy spełnieniu celu, na podstawie którego spółka została powołana

           Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która cieszy się szerokim zainteresow...

Więcej
11 marca 2024

Rękojmia za wady zakupionego samochodu lub wadliwie wykonanej usługi serwisu samochodowego – kiedy możesz z niej skorzystać?

Rękojmia to instytucja prawa cywilnego, która stanowi ważny element ochrony przed zakupem wadliwego przedmiotu lub nienależycie wykonanej usługi. Pojęcie to jest ściśle zwią...

Więcej
Z ostatniej chwili
18 marca 2024

Przegapiłeś termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku i boisz się, że odziedziczysz długi?

Artykuł 1015 kodeksu cywilnego stanowi o przyjęciu spadku z  dobrodziejstwem inwentarza. W niniejszym wpisie przedstawiamy kluczowe informacje w tym zakresie. Na czym polega ...

Więcej