Coraz większymi krokami zbliża się nowelizacja kodeksu karnego względem pijanych kierowców . Rząd planuje wprowadzić drastyczne i rażące zmiany w sytuacji prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu. Grozi im za to przepadek pojazdu na rzecz skarbu państwa. Jeśli będą oni prowadzili pojazd, który należy do innej osoby, wówczas pijany kierujący będzie zmuszony zapłacić grzywnę w wysokości wartości auta (nawet, gdy podczas wypadku ulegnie on uszkodzeniu).
Jeżeli jesteś zainteresowany sprawą z zakresu prawa karnego skontaktuj się z nami pod nr tel. +48 790 767 484.
Skąd wziął się pomysł na tak drastyczne zmiany? Resort, na czele ze Zbigniewem Ziobro twierdzi, że ma to bezpośredni związek z ogromnym odsetkiem wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu i/lub środków odurzających.
Kiedy możemy mówić o przepadku pojazdu? W myśl przepisu art. 178a § Kodeksu Karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ma to bezpośrednie przełożenie na nowe zasady, mówiące o tym, że kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi bezwarunkowo traci pojazd, którym się poruszał, lub jest zobowiązany do zapłaty grzywny w wysokości wartości owego pojazdu, jeśli ten należy do kogoś innego. Bez względu na to, czy jego właścicielem/współwłaścicielem jest członek najbliższej rodziny, czy kierujący korzystał z leasingu. Oznacza to, że prowadzenie pod wpływem cudzego pojazdu o wartości nawet ponad miliona złotych zasili skarb państwa dokładnie o tę kwotę. Jak dokładnie oszacować tę kwotę? Sądy będą przyjmowały zasadę „szacunkowej wartości rynkowej pojazdu odpowiadającemu pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę”. Jak tłumaczy to Ministerstwo? Zapowiadają, że szacowanie ma odbywać się bez udziału biegłych. Średnia wartość rynkowa pojazdu ma stanowić jedyny wyznacznik żądanej kwoty, a sposób jej ustalania zostanie szczegółowo opisany w rozporządzeniu. Jednakże wspomnieć należy, że oszacowanie średniej wartości pojazdu będzie następowało bez indywidualnej oceny jego stanu, a więc poziom jego wyeksploatowania oraz uszkodzenie lub całkowite zniszczenie w trakcie wypadku nie obniży należnej kwoty do zapłaty. Ministerstwo twierdzi, że system ten pozwoli na uniknięcie uprzywilejowania pijanych kierowców, których pojazd uległ zniszczeniu.
Konfiskata samochodu wystąpi także w sytuacji, gdy zostaną wypełnione przesłanki art. 173, art. 174 oraz art. 177 Kodeksu Karnego, które mówią kolejno o spowodowaniu katastrofy w ruchu lądowym, sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy oraz doprowadzenia do wypadku. Jeśli kierowca jest recydywistą, wtedy stężenie alkoholu we krwi nie będzie miało znaczenia – Resort zapowiada, że popełnienie czynu z art. 178a § k.k. odbiera kierowcy - recydywie możliwość uniknięcia przepadku pojazdu nawet w sytuacji, gdy stężenie alkoholu w jego krwi będzie mniejsze niż 1,5 promila.
Reasumując, wprowadzenie do Kodeksu Karnego art. 44b. § 1 oraz art. 44c. § 1 mogą rzeczywiście doprowadzić do wyeliminowania w dużym stopniu wypadków z udziałem pijanych kierowców. Pytanie stanowi fakt, czy utrata pojazdu, często służącego całej rodzinie za jedyny środek transportu, lub obciążenie człowieka ubogiego, prowadzącego samochód klasy premium grzywną w wysokości kilkuset tysięcy, lub nawet milionów złotych, tym samym skazując niektóre rodziny na ubóstwo, stanowi kwestię wartą poddania rozważaniom.
Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, Kadry, Restrukturyzacja, oddłużanie, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny, doradca restrukturyzacyjny Warszawa, doradca restrukturyzacyjny Częstochowa, doradca restrukturyzacyjny Tomaszów Mazowiecki, doradca restrukturyzacyjny Mokotów, doradca restrukturyzacyjny Wola, doradca restrukturyzacyjny Ochota, doradca restrukturyzacyjny Wilanów, doradca restrukturyzacyjny śródmieście, doradca restrukturyzacyjny Ursynów, upadłość konsumencka, oddłużanie, adwokat Warszawa, upadłość konsumencka Częstochowa, upadłość konsumencka Tomaszów Mazowiecki, oddłużanie Warszawa, oddłużanie Częstochowa, kodeks karny, oddłużanie Tomaszów Mazowiecki,
Sprawdź również
Ustawa o ochronie sygnalistów: Kluczowe informacje
Już 25 września 2024 roku wchodzi w życie Ustawa o ochronie sygnalistów, która stanowi przełomowy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa osobom zgłaszającym narus...
WięcejZmiany w opodatkowaniu Fundacji Rodzinnych
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie istotnych zmian w opodatkowaniu fundacji rodzinnych, które mogą znacząco wpłynąć na ich funkcjonowanie. Propozycje dotyczą ...
WięcejPrzewodnik dla sygnalistów: Jak zgłaszać nieprawidłowości w pracy?
Sygnaliści odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu nadużyć i nieprawidłowości w miejscach pracy. Dzięki ich odwadze możliwe jest zapobieganie poważnym szkodom dla firm i społeczeństwa...
Więcej