Przestępstwo Niegospodarności Menadżerskiej w świetle art. 296 Kodeksu Karnego

12 listopada 2024
Udostępnij:

Wiele osób zarządzających w firmach nie zdaje sobie sprawy, że niektóre ich decyzje gospodarcze, podejmowane w imieniu zarządzanego przez nich przedsiębiorstwa, mogą doprowadzić do postawienia im zarzutów karnych przez organy ścigania.

W tym artykule omówimy treść art. 296 § 1 kodeksu karnego, przyjrzymy się jego interpretacji w kontekście praktyki zarządczej oraz przedstawimy przykłady decyzji, które mogą wiązać się z odpowiedzialnością karną.

Zakres podmiotowy i przedmiotowy art. 296 k.k.

Przepis ten jest skierowany głównie do osób zarządzających majątkiem lub prowadzących działalność gospodarczą – w praktyce dotyczy więc menadżerów, dyrektorów finansowych, członków zarządu oraz innych osób podejmujących decyzje prowadzące do nazwijmy „przesunięć majątkowych” w zarządzanym podmiocie. Artykuł 296 Kodeksu karnego karze również samo spowodowanie niebezpieczeństwa wystąpienia znacznej szkody (§  1a.), a sprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności również jeśli działa nieumyślnie (§ 4), natomiast w niniejszym artykule omówimy podstawowy typ przestępstwa opisany w paragrafie pierwszym.

Wydaje się, że od osób pełniących zarządcze funkcje wymaga się zatem zasad prawidłowego gospodarowania, nakazujących działanie racjonalne, zgodnie z zasadami sztuki zarządzania majątkiem i ogólnymi regułami prowadzenia działalności gospodarczej oraz do przyjętego wewnętrznego podziału obowiązków.

Przesłanki odpowiedzialności za niegospodarność

Odpowiedzialność karna z art. 296 k.k. zachodzi wówczas, gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:

  1. Obowiązek zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą – dotyczy osób, które na mocy choćby umowy, pełnionej funkcji lub statutu podmiotu mają obowiązek prowadzenia spraw przedsiębiorstwa.
  2. Nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązku – osoby decyzyjne mogą dopuścić się niegospodarności poprzez:
    • nadużycie uprawnień – np. podejmowanie działań wykraczających poza ich kompetencje, lub
    • niedopełnienie obowiązków – zaniedbanie, rozumiane jako niezgodne z zasadami logiki i doświadczenia brak podjęcia wymaganej aktywności w danej sytuacji,
  3. Znaczna szkoda majątkowa – należy rozumieć przez to definicję określoną w słowniku wyrażeń ustawowych Kodeksu karnego tj. o znacznej szkodzie majątkowej mówimy w sytuacji, gdy przekracza ona 200 tysięcy złotych. Nie każda decyzja może być zatem penalizowana, a jedynie ta o nazwijmy ją „dużej wartości majątkowej”.
  4. Związek przyczynowy między działaniem/zaniechaniem a szkodą – aby przypisać odpowiedzialność, musi istnieć bezpośredni związek między działaniem lub zaniechaniem menadżera a wyrządzoną szkodą.

Formy niegospodarności w decyzjach menadżerskich

W praktyce decyzje menadżerskie mogą skutkować niegospodarnością chociażby za dokonanie wyjątkowo nieopłacalnego, nieracjonalnego przesunięcia majątkowego (np. podpisanie umowy o zakup nieruchomości,  położonej w nieatrakcyjnej lokalizacji po zawyżonej cenie, pomimo braku zgody zarządu) lub zaniechanie działań naprawczych w spółce pomimo ziszczenia się przesłanek do natychmiastowej reakcji na dane zagrożenie.

Czynny żal pozwalający na uniknięcie kary.

Paragraf 5 wzmiankowanego przepisu przewiduje instytucję czynnego żalu, którego wynikiem jest niepodleganie karze przy odpowiednim zachowaniu sprawcy. Polega on na dobrowolnym naprawieniu w całości wyrządzonej szkody, lecz jedynie w wypadku, gdy nastąpi to przed wszczęciem postępowania karnego w sprawie.

W przypadku przestępstwa niegospodarności niezwykle pomocne może być skontaktowanie się z prawnikiem już na etapie zamiaru dokonania danej transakcji, co może pozwolić uniknąć odpowiedzialności karnej.

Kancelaria Lewcio & Marciniak reprezentuje klientów na każdym etapie spraw karnych. Specjalizujemy się w bronieniu klientów w sprawach wykroczeń oraz przestępstw. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod numer tel.: 790 767 484

 

Niniejszy wpis powstał przy współpracy Kancelarii z Fundacją Mecenat

logo.jpg (32 KB)

Sprawdź również

15 stycznia 2025

Zanim zbudujesz: sprawdź MPZP!

Upewnij się, że Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego! To dokument, który określa m.in, jak możesz zagospodarować teren i jakie warunki...

Więcej
8 stycznia 2025

Procedura uzyskania Pozwolenia na Budowę przy braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

  Decyzja o warunkach zabudowy jest dokumentem, który wydawany jest w sytuacji, gdy dla konkretnej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestr...

Więcej
31 grudnia 2024

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę, gdy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest sprawdzenie czy działka, na której planujemy budowę, znajduje się na obszar...

Więcej
Z ostatniej chwili
16 grudnia 2024

Jak zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego cz.2

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dalej zwanym „MPZP” pełni kluczową rolę w procesie kształtowania przestrzeni w gminach, jednak z biegiem czasu może stać ...

Więcej