Przestępstwo oszustwa stanowi jedno z najczęściej popełnianych przestępstw na świecie. Ofiary oszustów zwykle tracą oszczędności życia. Fakt ten wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo finansowe całego społeczeństwa. Z tego powodu organy ścigania traktują ten czyn bardzo poważnie. W Polsce za popełnienie przestępstwa oszustwa grozi aż do 8 lat pozbawienia wolności.
Jeżeli jesteś zainteresowany sprawą z zakresu prawa karnego, skontaktuj się z nami pod nr tel. +48 790 767 484.
Kiedy dochodzi do popełnienia przestępstwa oszustwa?
Do popełnienia przestępstwa oszustwa dochodzi w momencie, kiedy osoba działa celowo i świadomie, aby osiągnąć korzyści majątkowe kosztem innej osoby, wprowadzając ją w błąd lub wyzyskując jej błędy, lub niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Wszystkie wymagane elementy oszustwa to: cel osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadzenie w błąd, wyzyskanie błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania oraz niekorzystne rozporządzenie własnym, lub cudzym mieniem.
Oszustwo może przyjąć różne formy
Wprowadzenie w błąd polega na podjęciu przez sprawcę podstępnych zabiegów prowadzących do wywołania u pokrzywdzonego mylnego wyobrażenia o rzeczywistości. Natomiast wyzyskanie błędu występuje wtedy, kiedy pokrzywdzony już ma błędne wyobrażenie o rzeczywistości, a sprawca wykorzystuje to wyobrażenie. Nadto, wyzyskanie niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania także wymaga podjęcia przez sprawcę aktywnych działań. Niezdolność, którą sprawca wykorzystuje, może mieć charakter trwały lub czasowy, a przyczyny tej niezdolności co do zasady nie mają znaczenia.
Co grozi za popełnienie przestępstwa oszustwa?
Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Kara ta dotyczy również sytuacji, w której osoba żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy. W przypadku mniejszej wagi czynu sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Należy także pamiętać, iż jeśli osoba poszkodowana przez oszustwo jest osobą najbliższą, ściganie przestępstwa następuje na jej wniosek.
Podsumowując, oszustwo to przestępstwo, które może wyrządzić szkodę innym ludziom i społeczeństwu jako całości. W przypadku stania się ofiarą oszustwa należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki prawne w celu odzyskania swoich praw i ochrony swoich interesów.
Niniejszy wpis powstał w ramach współpracy Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Warszawie i Kancelarii Adwokackiej Lewcio & Marciniak w Częstochowie z Fundacją Mecenat celem podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa i propagowaniu idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Biuro rachunkowe, księgowość, ZUS, Kadry, adwokat Warszawa, adwokat Częstochowa, adwokat Tomaszów Mazowiecki, prawo, prawo rodzinne, prawo karne, sprawa z prawa karnego, Adwokat od prawa karnego, prawo karne porada prawna, oszustwo, przestępstwo oszustwa, czym jest oszustwo, news & case study, kancelaria prawna, Adwokat Marcin Lewcio, Adwokat Jakub Marciniak, Lewcio & Marciniak Kancelaria Prawna, Kancelaria Mokotów, Kancelaria Warszawa, prawnik Mokotów, artykuł prawny, porada prawna Warszawa,
Sprawdź również
Jak uzyskać Pozwolenie na Budowę w 2025 roku ? cz. 1
Uzyskanie pozwolenia na budowę jest kluczowym etapem realizacji każdej inwestycji budowlanej, niezależnie od tego, czy dotyczy to budowy domu jednorodzinnego, garażu, czy obiektu g...
WięcejUprowadzenie Rodzicielskie: Definicja, Przyczyny i Konsekwencje
Uprowadzenie rodzicielskie to zjawisko, które dotyka wiele rodzin, szczególnie w kontekście rozwodów i sporów o opiekę nad dziećmi. To poważny problem, ...
WięcejObowiązek alimentacyjny po rozwodzie: Kiedy małżonek musi wspierać drugiego?
Wprowadzenie Na kanwie niniejszego artykułu należy zauważyć, iż po rozwiązaniu, unieważnieniu małżeństwa lub orzeczeniu separacji, prawo może zobowiązać jednego z małżonków...
Więcej